Ámon: napistenként imádták Thébában.Ő volt a város védelmezője.Kultusza Felső-Egyiptomban alakult ki.Kos fejű istenként ábrázolták.
Atum: héliopoliszi napisten(lenyugvó nap),legősibb istenek egyike.Emberi alakban ábrázolták fején vöröslö napkoronggal.
Hathor: az ég úrnője.A szerelem és a szépség istennője.Hórusz dajkája.Tehén alakban ábrázolták.
Hnum: termékenység istene.Kosként vagy kosfejű emberként ábrázolták.
Montu: harci istenség.Sólyomfejjel ábrázolták.
Ptah: a memphiszi papok szerint ő az egész világ teremtője.Memphisz város istene.Múmiára emlékeztető testtel,kezében jogaral ábrázolták.
Szahmet: a hatalmas.A hábórú,járványok felelőse,a halál követeinek irányitója,ugyanakkor gyógyitő istennő is.Oroszlánfejű nőnek ábrázolták.
Básztet: macskafejű istennő, az öröm és a vigasság megtestesítője.
Taurt: az asszonyok, terhes anyák és gyermekek gyámolítója. Két lábon álló víziló alakban ábrázolták.
Bész: a családok oltalmazója, aki távol tartja a gonosz szellemeket. A csúnya, formátlan szőrös és ijesztő külsejű apró lénykényt ábrázolták.(rendkívüli népszerűségnek örvendett Egyiptomban).
Szesat: A könyvek házának védője.Az írnokok védelmezője volt.
Maat: A halott lelkét ő fogadja, és az isteni bíróság színe előtt megméri a halott szívét az Igazság Mérlegén. Egyik serpenyőben egy strucctoll van, ami az istennőt jelképezi, a másik serpenyőben a halott szíve. Ha a serpenyő a halott szíve felé billenne, kiderülne, hogy nem élt tisztességes ember módjára, és megenné a halottfaló. Ha a szív megmérettetése befejeződött, Hórusz megnézi a mérleget, és kijelenti, hogy a halott beléphet-e Ialu kertjébe.
Ozirisz: eredetileg a növények ura volt. Ré azért küldte a földre feleségével, és Thottal, hogy megtanítsa az embereket földművelésre. Később, amikor Széth megölte, Anubisz bebalzsamozta a testét, így megmenekült. Az alvilág ura lett.
Ízisz: az ókorban az anyák és gyermekek védelmezője volt, kultusza gyorsan terjedt, kiszorítva a többi város védőistenét. Férje: Ozirisz. Gyermeke: Hórusz.
Széth: isten és ördög. Kezdetekben harcias, bátor volt, a legrégebbi nap-mítoszokban -kezében lándzsával- Ré bárkájának elején állt, és küzdött Aphóphisszal. Ozirisz meggyilkolása után a kedves istenség tündöklő alakja egyre sötétebbé változott.
Hórusz: néhány mítosz szerint Ozirisz halála után, mások szerint feltámadása után született. Az Újbirodalomban Hóruszt egyesítő királynak tekintették. A fáraókat a leszármazottainak tekintették.
Néith: Szaisz város istennője, papjai szerint a világmindenség megteremtője. Nő alakjában ábrázolták, keresztbe tartott nyíllal, elűzte a gonosz szellemeket.
Szobek: krokodilisten, a kiáradt Nílus istene. Krokodileónpolisz városában a világ megteremtőjének tekintették.
Honszu: holdisten.Ámon-Rá fiának tartották a thébaiak. Sólyomfeje felett holdkorong látható.
Geb: a föld istene, Nut férje.
Nut: ég istennője, Geb felesége, a világmindenség megteremtője. Ré nem akarta, hogy Gebbel házasodjék és elátkozta, hogy ne lehessen gyermekük az év 365 napján. Thothoz fordultak segítségért, és a holdistentől elnyert kockajátékon öt napot. Így megszületett Ozirisz, Ízisz, Széth, Nepthüsz.
Su: a levegő istene
Anubisz: Ozirisz segédje, megmentette Oziriszt azzal, hogy bebalzsamozta a testét.Sakálfejű.
Thot: a bölcsesség istene. Ízisszel és Ozirisszel jött a földre, hogy megtanítsa az embereknek a tudományokat. |